Почетна

Nova godina vo Interhotel 4*, Sandanski

Цените се по соба, за 3 или 4 ноќи во периодот од 30.12.2021 до 02.01.2022 г.

Легенда: НП-ноќевање со појадок / ПП-полупансион

Во цената Е вклучено:
Сместување за соодветен број ноќевања и богат појадок / појадок и вечера / шведска маса
Новогодишна вечера на 31 декември 2021 г. / и новогодишна програма
Бранч на 1 јануари 2022 година од 10:00-14:00 ч. /доцен појадок/
Користење сауна
Користење внатрешен и надворешен базен со минерална вода;
Надворешен термален базен со минерална вода
Бесплатно безжичен интернет низ целиот хотел

Важни информации !
Резервацијата се смета за гарантирана со 40% авансно плаќање во рок од 5 дена по датумот на потврда. Доплата на целиот износ до 01.12.2021 година.
Во случај на откажување пред 01.12.2021 година. нема казна
Во случај на откажување после 01.12.2021 г. уплатениот износ на резервациите не се враќа
Интерхотел Сандански го задржува правото за промена на цените

Dobriniste

Nova Godina vo Istanbul (2nokevanja)

 

 

 

 

 

 

 

 

Термин: 30 декември 2021 | 4 дена / 2 ноќи | Aвтобус

ПРОГРАМ НА ПАТУВАЊЕ

1ден / 30.12 (четврток) МАКЕДОНИЈА – ИСТАНБУЛ
Состанок на групата и поаѓање од Градови во однапред договорено време: Струмица (Бензинска “Makpetrol” – кружен тек), Штип (пред Стадионот), Скопје (Хотел “ВИП” – наспроти саем), Куманово (Бензинска “Makpetrol” – Автопат). Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.


2ден / 31.12 (петок) ИСТАНБУЛ (Хиподром | Сина Џамија | Аја Софија | Топ Капи)   ***ДОЧЕК НА НОВА 2022 ГОДИНА***
Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Можност за сместување во хотел. По кратка пауза се упатуваме кон посета на Хиподромот (кој некогаш служел за коњски трки, денес е меморијален плоштад со обележја од минатото), Сината Џамија (изградена на почеток на XVII век од страна на познатиот архитект Мехмед-Ага воедно и последна импресивна градба на отоманската религиска архитектура… Единствена џамија во Истанбул и Турција која има шест минариња), Аја Софија (Аја Софија се преведува и како Црква на Светата мудрост и се смета за најубав пример на византиската уметност која сега веќе е претворена во џамија. Палатата Топ Капи – музејот каде што се наоѓа мечот нa прорoкот Мухамед, некогашното главно седиште на Османлиската империја, изграден во времето на Султан Мехмед II. При главниот влез на Топ Капи Палатата, од десната страна се наоѓа црквата Света Ирина, единствена христијанска црква во Истанбул која никогаш не е претворена во Џамија. Овaа палата е прва на многуте листи на знаменитости во Истанбул, тоа е палата во која турските султани кои со векови живееле, вистински град во град. Комплексот е огромен, гужвите се големи за влез во ризницата каде што се наоѓаат светите мошти на Исламот (Мухамедовиот заб) и Христијанството (раката на Св. Јован Крстител), тука се изложени колекцијата на часовници на султанот, приборите за јадење и доста подароци меѓу кои се наоѓа и најголемиот дијамант на светот. Можност за попатна посета на Капали Чаршија, еден од најголемите и најстари затворени пазари во светот со 61 покриенa улицa и над 3000 продавници коишто привлекуваат од 25.000 до 40.000 туристи дневно. Цените во Капали Чаршија се високи и препорачливо е да се влезе и да се види само како значаен локалитет во Истанбул. Враќање во хотел. Слободно време за одмор и индивидуални активности. Вечерта е предвидено **ДОЧЕК НА НОВА 2022 ГОДИНА** на брод (факултативно) или во ресторан (факултативно). Враќање во хотел. Ноќевање.


3ден / 01.01 (сабота) ИСТАНБУЛ (Панорамски разглед | Крстарење – Босфор | Долма Бахче Сарај | Сафир Сеир Тераси | Ноќен Истанбул)
Појадок. После појадокот, слободен ден за индивидуални активности или заминување на панорамски разглед на градот, со можност за факултативно крстарење со брод по Босфор. Престојот во Истанбул не е комплетен без традиционалното и незаборавно крстарење по Босфорот. Бреговите од двете страни претставуваат мешавина од минатото и сегашноста, од модерни раскошни хотели, палати до приватни куќи. За време на патувањето се поминува покрај прекрасната Долма Бахче Палата, зелените паркови и царските паваљони на Јилдиз Палатата, Белербеј Палатата која се наоѓа покрај самиот мост од Азиската страна, под мостовите кои го делат Истанбул на Азиски и Европски дел… прекрасна панорамска прошетка низ Истанбул. Факултативна посета на палатата Долма Бахче Сарај – првиот дворец кој бил изграден во Османлиската империја и кој до 1922 година служел како резиденција на Отоманскиот Султан, а по 1922 година во него живеел Кемал Ататурк. Палатата е градена во европски стил и ја заменува старата Топкапи Палата во средина на 19 век. Се во палатата зрачи со лукскуз поради исклучително вредни и скапи збирки на непроценливо богатство. Палатата е поделена на два дела, Селамлик – дел за мажите и Харем – делот за жените. Во харемот се просториите во кои живеел и умрел таткото на турската нација, Кемал Ататурк. Долма Бахче Палатата е изградена во 19 век и е една од најгламурозните палати во светот. Таа била административен центар на крајот од Отоманската Империја со последниот Султан кој живеел таму. Денеска е претворена во музеј кој содржи уметничко-историски збирки со непроценливо богатство. Факултативна посета на Sapphire Seyir Terasi (панорамска тераса), највисоката зграда во Европа од 261 метар. Првите два спрата нагоре и околу 4 спрата надоле е шопинг центар. На врвот од зградата се наоѓа тераса со панорамски поглед на Истанбул, каде што во мала кино сала се овозможува 4D проекција, симулација на надлетување на Истанбул со хелихоптер, можност да се почувствува сјајот на Борфорот, шармот на Момината кула, или позната како Мејден Кула, магичната Аја Софија, тајната на Топ Капи Палатата, Брилијантната Султанахмет џамија (Сината џамија), застрашувачката природа на базиликата, цистерната, страшниот вртлог, дервишите, убавините на модерниот дел од Истанбул, Плоштадот Таксим, Истаклал Улицата… сето ова можете да го доживеете во четвртата димезија во Сафир Сеир Тераси. Враќање во хотел. Слободно време за одмор. Вечерта предлагаме факултативна ноќна панорама на Истанбул. Посета на ТАКСИМ, еден од најпознатите плоштади во градот, од каде започнува добро познатата улица Истиклал, долга околу 1,5 километри, за која се смета дека во текот на неработните денови ја посетуваат околу 3.000.000 луѓе. Слободно време за вечера и фотографирање. Враќање во хотел. Ноќевање.


4ден / 02.01 (недела) ИСТАНБУЛ – МАКЕДОНИЈА
Појадок. Напуштање на хотелот. Посета на најголемиот трговски центар во Европа – FORUM, во кој се наоѓа Аквариумот Turkuazoo. Поаѓање за Македонија во попладневните часови. Ноќно возење со попатни паузи.


5ден / 03.01 (понеделник) МАКЕДОНИЈА
Пристигнување во утринските часови.


Цена на аранжманот: 99€ / 6.140мкд
за уплата до 20.11.21:  79€ / 4.900
мкд


Дете до 12 години – 50% попуст  |   Еднокреветна соба + 40€ / 2.480мкд од редовната цена на аранжманот


Во цената на аранжманот е вклучено:

– превоз на наведената релација со високо туристички автобус/минибус;
– 2 ноќевања со појадок во хотел со 3* или 4* во Истанбул (област Лалели);
– посета на најголемиот трговски центар – FORUM ;
– посета на Аја Софија;
– посета на Сината Џамија;
– професионален туристички придружник;
– организација и реализација на патувањето.


Во цената на аранжманот не е вклучено:

– посета на Топ Капи Палатата  (влезница | локален водич) – 25€;
– панорамски разглед на Истанбул со локален водич на српски или македонски јазик – 20€ (задолжителна доплата);
– посета на Долма Бахче Сарај  (превоз | влезница | локален водич) – 25€;
– посета на Saphire Seyir Terasi  (превоз | влезница за 4D | локален водич) – 20€;
– посета на Аквариумот Turkuazoo  (превоз | влезница) – 15€;
– крстарење со брод по Босфор (90 минутно дневно крстарење по Босфор со локален водич) – 20€;
– дочек на Нова 2022 на брод – цена дополнително;
– дочек на Нова 2022 во ресторан – цена дополнително.

ПАКЕТ од СИТЕ факултативи – 125€

– здравствено патничко осигурување;


Напомена:

– За реализација на аранжманот потребен е мининум од 40 патници;
– Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот нај доцна 7 дена пред поаѓање;
– Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите;
– Доколку е потребно, организаторот го задржува правото за промена на програмата;
– Пасошот мора да има важност минимум 180 дена од датумот на завршувањето на аранжманот;
– Уплата исклучиво во денари.


КОВИД ИНФО:

За влез во Турција потребно е да приложите еден од следните документи:

  1. Сертификат за примени две дози вакцина (поминати мин. 14 дена од втора доза);
  2. Сертификат за прележан КОВИД-19 од 1 до 6 месеци;
  3. Негативен PCR (не постар од 72ч.) или брз антиген тест (не постар од 48ч.);

За влез во Македонија потребно е да приложите еден од следните документи:

  1. Сертификат за примени две дози вакцина (поминати мин. 14 дена од втора доза);
  2. Сертификат за прележан КОВИД-19 во последните 45 дена, сметајќи го денот на оздравување;
  3. Негативен PCR (не постар од 72ч.) или брз антиген тест (не постар од 48ч.);

 

 

 

с. Бања-Банско

  

Почетна

Bansko esen 2021

Зимување во Банско 2021/2022g.

                               

Nea Flogita

    

 

Сместување во Ханиоти

Сместување во Неа Потидеа