Почетна

vila Bojana, Becici

 

vila SOFIJA, Becici

Цените се изразени во ера(1еур=62ден.)

Адреса: Aleksa Santica, b.b., Becici  на 300m од плажа (во близина на хотел “Splendid”).

 

-Сите сместувачки единици имаат сопствено купатило, тераса,клима (вклучена во цената),интернет, кабловска ТВ, LCD TV, фен, мини фрижидер, сеф.Студиата имат комплето опремена мини кујна.

-Промена на постелнината се врши на секои 5 дена.

-Задолжително тур.такса од 1.5еур за возрасен/1еур за деца 12-18г./ 0.5еур за деца 2-12г.

-Превоз (секој ден)……..40еур повратна карта за возрасен / 20еур за деца 2-12.

-Минимум престој од 5 нокевања

8ми Март во Врњачка бања (II)

8 МАРТ ВО ВРЊАЧКА БАЊА

(06-07/03/2021)

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО

1 Ден – Сабота (06.03.2021)

Поаѓање за Врњачка Бања во раните утрински часови. Попатни кратки паузи за царински формалности и освежување. Пристигнување во Врњачка бања и сместување во хотелот. Слободно време за одмор и индивидуални активности.

Кога ќе дојдете во Врњачка Бања и ќе се сместите, вистинската авантура започнува на главното шеталиште – Врњачката променада, неизбежна дестинација за сите посетители на бањата, по чија должина се нижат кафулиња, ресторани, продавници, бутици, улични продавачи на сувенири и слики….. Од таму ќе наидете на бројни патокази, кои ќе ве насочат кон неизбежните знаменитости на бањата, како што се замокот на културата, јапонската градина, некој од изворите на минерална вода, мостот на љубовта и сл. Реката Врњачка тече по широкото шеталиште, над неа се надвиваат липи и даваесетина мостови кои водат директно кон гордоста на Врњачка бања- врњачкиот парк, украсен со живописни цвеќиња и растенија, извори, детски игралишта, спортски терени, езерца и места за освежување.

Вечера и ноќевање.

2 Ден – Недела (07.03.2021)

Појадок. По појадокот напуштање на хотелот. Се упатуваме кон манастирот Жича, подигнат од српскиот крал Стефан Првовенчан, и со помош на неговиот брат Свети Сава. Разглед на манастирскиот комплекс, чија историја е подолга од осум векови.

Во пладневните часови тргнување за Скопје, со попатни паузи. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

 Цена на аранжманот:  3.290 денари

За ова патување не е потребен PCR тест.

Аранжманот вклучува:

 • Превоз со високотуристички автобус. Ќе бидат испочитувани сите мерки и препораки на СЗО и Владата на Република Северна Македонија ;
 • Едно ноќевање на база на полупансион во хотел***
  1. ХОТЕЛ ДАНИЦА 3 * ВРЊАЧКА БАЊА

  Хотелот Гарни Даница се наоѓа во тивка област на Врњачка Бања, над реката Липовачка, опкружен дабова шума, на само 300 м од  Бели извор и 850 м од центарот на Врњачка Бања.

  Хотелските соби вклучуваат: сопствено купатило со фен, кабловска телевизија, клима уред, телефон, безжичен интернет, централно греење, будилник, козметика, прибор за пишување и шиење и др.

  Хотел Даница има кафе-бар, ресторан , салон за масажа, сала за состаноци, фитнес сала, сала за рекреација,градина за релаксација и паркинг простор.

  Паркинг, Wi-Fi Интернет, користење на фитнес салата и салата за рекреација за гостите во хотелот се бесплатни.

  Нашите гости можат да ги користат надворешните базени Врабац и Грабак со попуст и, со специјален попуст да ги користат надворешните и внатрешните термални базени и аква паркот Врњачка терме, Вук тури, обиколки на локални винарии и дестилерии, такси возење Профи такси, тениски терени и балон сала за разни спортски активности.

 • Придружник за време на патувањето

Во цената не е вклучено:

 • Туристичка такса 1 евро (се плаќа на рецепција)
 • Патничко осигурување
 • Останати лични трошоци

 За реализација на аранжманот потребно е минимум од 30 патника.

8ми Март во Врњачка бања

hotel Montenegro 3*

 

hotel New Montenegro Canj 4* i Depadance Vesna

8ми Март во Чешме, Турција

Атрактивното и светски познатото летувалиште Чешме е најзападниот приморски град во Турција, поставен на самиот раб на истоимениот полуостров на обалата на Егејското Море. Заради бројните природни убавини, автентичноста и оригиналниот карактер на градот, пријатната медитеранска клима, кристално чистото топло море и преубавите песочни плажи, Чешме низ годините се развива во елитно и монденско интернационално познато летувалиште. Облата на полуостровот е долга околу 30км и на неа се сместени бројни песочни плажи.

1.Ден05.03.2021 (Петок)СКОПЈЕ – ЧАНАККАЛЕ 

Состанок на групата на паркингот кај хотел ВИП спроти саем во 13.30часот. Поаѓање за Турција во 14.00 часот. Дневно и ноќно возење, транзит преку Бугарија, со попатни кратки паузи за одмор и обавување на царински формалности, патување проследено со музика и филмови.

2.Ден 06.03.2021 (Сабота)ЧАНАККАЛЕ –ЧЕШМЕ

Во раните утрински часови пристигнување во Ечебат и преминување на протокот Дарданели со фериброд до Чанаккале. Патот продолжува со неколку попатни застанувања за краток одмор. Пристигнување во Чешме во попладневните часови и сместување во хотел. По сместувањето краток одмор и можност за факултативен разглед на градот Чешме со локален водич со доплата.

 • ИНКИЛАБ главна пешачка шопинг улица, реновирана 2012год.
 • ЗАМОКОТ парче историја задолжително за посета на секој турист кој доаѓа воЧешме.
 • СПОМЕНИК НА ГАЗИ ПАША СО ЛАВ – поставен до самата тврдина каде може да се направифотографија.
 • КЕРВАНСАРАЈ изграден 1529 год.од oтоманскиот СултанСулејманВеличенствениот. Оваа градба откако е реставрирана е претворена во хотел, иако не се престојув аво овојхотел има можност да се влезе низ големите Порти и да се прошета низ дворот.

        – ПРЕСТИЖНАТА МАРИНА НА ЧЕШМЕ – Тотален капацитет од  500 места за бродови.

По завршување на разгледот, слободно време за индивидуални активности и прошетки. Враќање во Хотел.(Вечера само во хотел Пирил). Ноќевање.

3.Ден07.03.2021 (Недела)ЧЕШМЕ –  АЛАЧАТИ – ИЛИЏА ПЛАЖА – ЧЕШМЕ

 Појадок. Ден предвиден за факултативна посета со локален водичод партнерите на Ваикики во Турција, на живописното гратче Алачати. Започнуваме со прошетка од Ветерниците низ уличките на Алачати, бисерот на полуостровот Чешме, мало традиционално место, обоено со камени куќи во пастелни боли, живописни тесни улички од калдрма, украсени со многу цвеќе и орнаменти. Алачати е град бутик, совршено уреден, познат по прекрасните песочни плажи, бутик хотелите и луксузните ресорти.

Враќање во хотел. Слободно време за индивидуални активности, можност за користење на услугите на хотелот (внатрешен термален базен само во хотел Пирил).(Вечера само во хотел Пирил). Ноќевање.

4.Ден 08.03.2021 (Понеделник) ЧЕШМЕ –КУЌАТА НА ДЕВА МАРИЈА – ЕФЕС –  СВ. ЈОВАН – ЧЕШМЕ

 Појадок. Ден предивден за целодневна факултативна посета на светите места на Егејска Турција. Поаѓаме рано наутро, од Чешме до Ефес има околу 2 часа возење. Разгледот на Ваикики е со локален водич и се посетуваат следните места:

 • КУЌАТА НА ДЕВА МАРИЈА: Започнуваме со посета на крстилницата, потоа продолжуваме кон куќата на Дева Марија, каде мајката божја ги проживеала последните 7 години од својот земен живот. Застануваме до место каде може да се купат локални сувенири. Кратка тоалет пауза. Пешачкиот разглед трае околу 1 час, препорачуваме удобни обувки.

        -ЕФЕС АНТИЧКИ ГРАД: По посетата на куќата на Дева Марија, со автобусот се симнуваме до Античкиот град ЕФЕС.

 • СВ. ЈОВАН БОГОСЛОВ: Патувањето продолжува со автобус до црквата Св. Јован во Селџук. Овде ќе се задржиме околу 1 час.

По завршувањето на посетите предвидени од оваа факултатива се враќаме во хотел. (Вечерасамо во хотел Пирил). Ноќевање.

5.Ден 09.03.2020 (Вторник) ЧЕШМЕ – ШОПИНГ МОЛ ИЗМИР – СКОПЈЕ

Појадок. Напуштање на хотелот. Заминување кон Македонија со попатна посета на шопинг мол во Измир. Пауза од 3 часа. По посетата на шопинг центарот, патувањето продолжува кон Скопје. Дневно и ноќно возење, транзит преку Бугарија со попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности. Пристигнување во Скопје наредниот ден во пладневните часови, во зависност од задржувањата на граничните премини.

-Цена “Hotel Saatli 3*” до 10.02.2021 – 149€/ 9.238 мкд

 Редовна цена “Hotel Saatli 3*” – 169€/ 10.478 мкд

 

 –Цена “Hotel Piril 4*”до 10.02.2021 – 186€/ 11.530 мкд

  Редовна цена“Hotel Piril 4*” 199€/ 12.340 мкд

*Цени по лице за најмалку 2 лица во соба

Во цената на аранжманот е вклучено:

– Автобуски превоз со високо туристички автобус на наведената релација.

– Трансфер со фериброд до и од Чанаккале.

– Сместување во Хотелпо избор на база 3 ноќевања на наведената услуга.

**** Хотел Пирил  – Појадок и Вечера, бесплатно користење внатрешен базен.

*** Хотел Саатли  – Спиење со Појадок

– Едно шише 0,5 флаширана вода по патник на ден.

– Попатна посета на Шопинг Мол во Измир.

– Организација, реализација и лиценциран туристички придружник за време на патувањето.

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

– Задолжително здравствено и патничко осигурување.

– Разглед на Чешме со локален водич – 15€

– Факултативна посета со локален водич Алачати и Плажата Илиџа – 15€

– Факултативанапосета Куќата на Дева Марија, Ефес, Св. Јован– 45€

– Индивидуални неспоменати трошоци.

– Туристичка такса 2€ по лице од ноќ.

*** ПРОМО пакет за пријава на сите факултативи 65€ !!!

 

Важни напомени:

-За реализација на патувањето потребен е минимум од 25 патници, односно 50% пополнетост од капацитет на седишта во автобус,според протоколот за автобуски сообраќај.

– За ова патување не е потребен PCR тест.

– За време на патувањето ќе бидат запазени сите протоколи, задолжителна дезинфекција при влез во автобус, одржување на дистанца на патници кои не патуваат заедно.

– При влез во автобус задолжително мерење на телесна температура на секој од патниците, во случај на покачена телесна температура лицето нема да може да патува, согласно протоколите и препораките за меѓународен сообраќај.

– За време на патувањето во автобус задолжително е носење на маска со која се покрива устата и носот.

– Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.

8ми Март во Златибор

8ми Март во Златибор(2)

ВРЊАЧКА БАЊА ЗЛАТИБОР – МОКРА ГОРА – СИРОГОЈНО

05.03.21 Поаѓање во 00:15 ч. за Србија преку Табановце, ноќно возење со попатни паузи. Пристигнување во утринските часови во Врњачка Бања – посета и прошетка во најпопуларната Бања во Србија, при што ке се видат: минералните извори Снежник, Топла вода, Мостот на вљубените, маскотата Гочко. Попатна посета на манастирот Жича каде се крунисувале многу српски кралеви и кнезови. Продолжување за Златибор – најубавиот летно – зимски центар во Србија, сместување во хотел. Слободно попладне во Златибор за прошетка. Вечера. Ноќевање.                                                                                                    

06.03.21 Појадок. Целодневен излет до Мокра Гора – каде се најдува Музејот на отворено – Дрвениот град на Емир Костурица – изграден за филмот “Животот е чудо”, како и единствената туристичка – музејска железница “Шарганска Осмица”. Шарганска осмица – тоа е музејско – туристичка железница со тесен колосек од 760 мм, која е направена од Австро – Унгарија од 1902 – 1906 г. Тоа е една од најубавите траси во светот, низ карпести теснеци, каде пругата прави форма на 8 – ка, поминува низ 22 тунели и 10 мостови и вијадукти. Потоа враќање во Златибор. Вечера. Ноќевање.                                                           

07.03.21 Појадок. Предпладне факултативно излет до Сирогојно – село познато по музејот на отворено “Старо село”, каде се собрани дрвени куќарки од околината на Златибор и црквата Брвнара посветена на св. Петар и Павле. Враќање во Златибор а попладнето поаѓање за Македонија со попатна пауза во Крушевац – престолнина на Кнез Лазар кој што ја водел Српската војска во Косовската битка. Пристигнување во Прилеп во ноќните или раните утрински часови.

 

ЦЕНА: 5600 денари

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

– превоз со туристички автобус на наведената релација според протоколот за превоз

– сместување во конак – х. Брача Секулиќ во Златибор – 2 полупансиони                                                                                     – –

придружник на екскурзијата

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:                                                                             

– полудневен излет со влез во музејот Сирогојно – 10 еур

– целодневен излет до Мокра Гора со влез во Дрвенград – 10 еур                                                                                                                                – патничко здравствено осигурување – без франшиза – 150 ден

 

За реализација на програмата потребен е минимум од 30 патници.

Збогатете ги вашите доживувања со едно неаборавно патување.

 

8ми Март во Копаоник

КОПАОНИКНИШ – ПРИШТИНА

КОПАОНИК е најпознат туристички скијачки центар, најголем планински масив и Национален парк во Србија.

БРЗЕЧЕ е туристичка населба во подножјето на Копаоник, на само 15 км од самиот ски – центар Копаоник.

05.03.21 Поаѓање во 4 ч. преку Г. П. Табановце, посета на Ниш – каде може да се посетат: Нишката Тврдина на брегот на реката Нишава, Череп Кулата изградена со глави на српските востаници – (952 глави сега останати 58), казанџиското сокаче, споменикот на ослободителите на Ниш на плоштадот Крал Милан. Се поаѓа за Копаоник, сместување во вила Иванович-Брзече.Слободно попладне за скијање како и за прошетка во туристичката населба. Вечера. Ноќевање.

06.03.21 Појадок. Целодневен излет до Ски центарот – Копаоник, каде имаме  можност да уживаме во убавините на ски центарот: скијачките терени – стазите, рестораните, баровите, хотелите.А има можност и за скијање за љубителите на зимските спортови.Попладнето враќање во Брзече. Вечера. Ноќевање.     

07.03.21 Појадок.Слободно предпладне за скијање ,како и за прошетка низ ски центарот Брзече и Копаоник.Попладнето поаѓање за Македонија преку Косово со попатна посета на главниот град Приштина, каде може да се видат знаменитостите: Сахат кулата, плоштадот Мајка Тереза, градската Чарши Џамија, царската џамија Фатих како и посета на трговскиот шопинг центар – Алби мол. Се продолжува за Македонија преку г. п. Блаце и пристигнување во Прилеп во доцните вечерни часови.

 

ЦЕНА: 4600 денари

 

Во цената е пресметано:                                                                                                                                                           

 – автобуски превоз на дадената релација според протоколот за превоз

– сместување во вила Иванович – Брзече – 2 полупансиони

– лиценциран придружник на патувањето

 

Во цената не е пресметано :

-патничко здравствено осигурување – 150 ден                                                                                                                                                                                                                                                                 

– влезници за посетите, ски карти и други неспоменати услуги

 

Напомена: Рок на пријавување до 25.02.21 година. 

Збогатете ги вашите доживувања со едно незаборавно патување.