8ми Март во Истанбул(1)

Истанбул – царската престолнина на два континенти

 Автобус 4 дена / 2 ноќевања

04Maрт (Четврток) СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ

Состанок  на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 16:00 часот. Тргнување за Истанбул во 16:30 часот. Се патува преку Р.Грција со попатни паузи. Ноќно возење.

05Март (Петок) ИСТАНБУЛ

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих џамија, Капали Чаршија, затворен трговски маркет со сплет од околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини… Посета на Вселенската патријаршија. Предлагаме, факултативно возбудливо крстарење со брод по Босфор, под мостовите кои ги поврзуваат Европа и Азија, панорамско разгледување на раскошните палати од двете страни на каналот. Потоа, факултативна посета на Sapphire Seyir Terasi, највисоката “тераса” во Европа висока (238м), од каде се добива прекрасна панорамска глетка на градот, како и можност преку 4-Д симулација да се надлета небото на Истанбул и неговите најзначајни обележја: Босфор, Галата Мостот, Девојачката Кула… Сместување во хотел. Во попладневните часови, факултативна посета на Азискиот дел на Истанбул – Ускудар – Бејлербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор…Европа – Азија) прекрасно место за кафе, да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани на Белербеј. Враќање во хотел преку Босфорскиот мост симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул. Ноќевање.

07Март (Недела) ВИЗАНТИСКИ И СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ ИСТАНБУЛ

Појдок и напуштање на хотел. Факултативна посета на Сината Џамија со 6 минариња која претставува симбол на градот, прошетка по главниот историски плоштад на Истанбул, Хиподромот, палатата на Ибрахим Паша, прочуената Аја Софија, изградена во времето на владеењето на Царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија, а, денес музеј, отворен за сите посетители…Прошетка по просторите на Султанот Сулејман Величествениот, и стариот султанов дворец Топкапи палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, опкужена со море од сите страни… Подземната Цистерна Yerebatan Sarayı 14 метри под нивото на земјата, со 9.800м2 површина… Програмата продолжува со посета на познатиот шопинг центар Форум, каде се наоѓа големиот Аквариум. Tргнување за Скопје во попладневните часови. Се патува преку Грција, со попатни  паузи. Пристигнување наредниот ден во раните утрински часови .

Цена на аранжманот за уплати до 14.02…………4.90денари (79 евра)

Редовна цена  6.140 денари   (99 евра) 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Превоз со високотуристички автобус на наведената релација
 • Сместување во хотел со 3***  на база 2 ноќевања со појадок
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето
 • Посета на Аја Софија
 • Посета на Сина Џамија
 • Посета на Forum, Dechatlon I Ikea

 ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Крстарење со брод по Босфор 20 евра
 • Панорамски разглед на Истанбул 10 евра
 • Посета на Sapphire Seyir Terasi со 4Д проекција 20 евра
 • Посета на Азискиот дел Ускудар – Белербеј, низ подводниот тунел Мармарас 10 евра
 • Посета на Долма Бахче Сарај  (водич, влезница) 30 евра
 • Посета на Принцес Острови 15 евра
 • Вечера во национален ресторан 30 евра (доколку дозволуваат моменталните протоколи и мерки)
 • Влезница, Топ Капи 20 евра
 • Yerebatan Sarayı (Потонатата Палата) 10 евра
 • Доплата за 1/1 соба
 • Oрганизирани трансфери од: Битола, Прилеп, Кавадарци, Неготино, Велес 10 евра
 • Задолжително патничко – здравствено осигурување

Напомени:
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 35 патници.

Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето