Albanski breg

Велигден во Тирана и албански брег

Тирана-Круја-Драч-Валона-Дерми-Химара-Саранда-Ѓирокастро

Програма: Автобус / 4 дена – бус/ 3 ноќевања со појадок/ водич

Трансфер од Скопје и Велес…….10еур по лице

 

1 ден: 01.05.2021 СаботаБитола – Круја -Тирана – Драч

Поаѓање за Круја и Тирана од Битола на паркингот Спортска сала во 06.00 часот со туристички автобус. Патот води преку Ќафасан низ Албанија. Круја, родниот град на националниот херој Скендербег. Можност за посета на средновековната тврдина, музејот Скендербег и Старата чаршија. По кафе паузата и прошетката низ старата чаршија, заминување за албанскиот главен град Тирана. Разгледување на Тирана.Заминување за Драч. Сместување во хотел 4*.  Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање 1.

2 ден: 02.05.2021 Недела /Драч – Валона – Звернец

Појадок. Заминување со групата кон Валона. Разглед на Валона.   Ќе го посетиме и манастирот Звернец, каде ќе имаме можност да се запознаеме за неговата историја, како и да се поклониме на големиот христијански празник Велигден. Ова величествено парче од албанското културно наследство се наоѓа на остров во лагуната Нарта, кратко патување северозападно од градот. До него може да стигнете преку дрвениот дрвен мост. Враќање во Валона. Сместување во хотел. Слободна вечер.Ноќевање 2.

3 ден: 03.05.2021 Понеделник  /Валона – Дерми- Химара – Саранда

Појадок. Заминување на југ, со можност за разгледување на најубавиот дел од Албанскиот брег и местата Орикум и Химара. Можност за организиран пикник покрај море со морска храна и локално вино – факултативно 15 Еур. Пристигнување во Саранда. Сместување во хотел. Организиран разглед на гратчето со акцент на објектите и содржините. Саранда е еден од најшармантните градови на албанската ривиера, а во текот на летните месеци. Организирана свечена вечера во замокот Ликуреши доколку биде дозволено (факултативно). Ноќевање 3.

4 ден: 04.05.2021 Вторник /Саранда-Ѓирокастро – Македонија

Појадок. Заминување за Македонија  со попатни паузи за одмор и посета на градот Ѓирокастро кој е под заштита на Унеско.Пристигнување во Битола во вечерните часови.

Цена на аранжманот : 119 Еур / 7,378 мкд
За уплата до 10/04/2021 цена 109 Еур/6.758 мкд

Деца 2-12 години 49 Еур.

Цената на аранжманот вклучува:

  • Автобуски превоз на наведената релација
  • Хотелско сместување 3 ноќевања со појадок во хотели со 4* Драч, Валона и Саранда
  • Организиран панорамски разглед на албанското крајбрежје

Цената на аранжманот не вклучува:

  • Влезници за музеите и културно историските споменици
  • Патничко осигурување
  • Пикник со традиционална храна во Химара 15 Еур лице
  • Свечена вечера со фолклор во Саранда 15 Еур/лице (доколку дозволуваат условите

 

За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници.