8ми Март во Златибор (1)

1.ДЕН (05.03.2021 – петок) : Поаѓање за Р.Србија во 23.00 часот. Патот води преку Скопје, Куманово, г.п.Табановценоќно и денско патување, со кратки попатни одмори.

2.ДЕН (06.03.2021 – сабота) : СИРОГОЈНО – ЗЛАТИБОР Пристигнување во Сирогојно во утринските часови. Краток одмор. Разглед и прошетка низ уникатниот Музеј на отворено „Старо Село“ со стручен водич. Вечера. Ноќевање.

3.ДЕН (07.03.2021 – недела) : ЗЛАТИБОР Појадок. По појадокот – поѓање преку селото Рудине и доаѓање во селото Рожанство, каде е предвидено обиколка на пештерата Стопиќ, геоморфолошкиот бисер на западна Србија, познат по своите големи базени од бигор, кои се нејзин заштитен знак. Пештерата Стопица е една од најпознатите и најпосетуваните пештери во Србија. Годишно го посетуваат околу 90.000 посетители. Од Белград е оддалечено 250 км, а најблискиот град е Ужице, оддалечен 30 км. Пештерата е опкружена со прекрасна природа и зеленило. Сместено е на левиот брег на реката Приставица помеѓу селата Рожанство и Трнава. Над самата пештера се наоѓа главниот пат Сирогојно-Златибор. Беше изградена ограда со ракохват покрај пештерата, така што спуштањето до пештерата е безбедно. Пештерата има импресивен влез широк 35 и висок 18 метри. Долг е 1691,5 м и се наоѓа на надморска височина од 711 м. Се состои од 5 дела: Светлосна сала, Темна сала, Голема сала со кади, Канал со кади и Речен канал. Откако ќе поминете низ отворот, влегувате во Светлата сала, која го доби своето име поради големото количество светлина што ја осветлува, и поради големиот отвор и поради отворот во таванот на пештерата…враќање во Златибор во раните попладневни часови. Можност за индивидуален разглед на градот…нашата препорака е да го посетите пазарот во Златибор, надалеку прочуен по домашните производи кои овде се продаваат и ги има во изобилство…Златиборската свинска и говедска пршута, кајмак, чварци, Златиборската ракија „шљивка“…Вечера. Ноќевање.

4.ДЕН (08.03.2021 – понеделник) : ЗЛАТИБОР – Македонија. Појадок. Одјавување од хотелот. Поаѓање во посета на уште една атракција во овој регион, а тоа е брдото Мечавник, на кое се наоѓа „Дрвениот град“ кој е создаден од познатиот режисер Емир Кустурица…Слободно време за прошетка, уживање во специјалитетите од домашната кујна, кафе или колачи…поаѓање за Македонија во 13.00 часот. Денско и ноќно патување, со кратки попатни одмори.

ЦЕНА на АРАНЖМАНОТ по лице

ХОТЕЛ

УСЛУГА

ЦЕНА

Комплекс All Seasons Residence

НОЌЕВАЊЕ со ПОЈАДОК

6.390,00 ден. (103 €)

ЧИГОТА 3*

ПОЛУПАНСИОН

7.440,00 ден. (120 €)

КЛУБ САТЕЛИТ 4*

ПОЛУПАНСИОН

8.370,00 ден. (135 €)

Хотел CLUB SATELIT 4* (www.satelit.rsе еден од најбараните сместувачки капацитети на Златибор за домашни и странски гости. Добитник е на бројни награди за квалитетот на работата. Трите најважни карактеристики на објектот се луксузна опрема, невообичаено пријатен амбиент и љубезен персонал што досега беше домаќин на повеќе од 20 000 задоволни гости. СПА-центарот (бесплатно користење) располага со внатрешен базен, сауна, џакузи, џакузи на отворено…можност за разни видови масажа (со доплата).

Хотел CIGOTA 3* (www.cigota.rsСе наоѓа во центарот на Златибор, обиколен со борова шума на 1000 м.н.в. Покрај здравствените програми, нуди и други можности, бидејќи дејствува и како туристички објект од висока категорија. Капацитетот на овој објект го сочинуваат 340 кревети, распоредени во 30 апартмани, 67 еднокреветни, 79 двокреветни, 9 трокреветни и 2 четирикреветни соби. Од пропратните објекти се издвојуваат : затворен полу-олимписки базен, фитнес сала, spa&wellness центар (сауна, солена соба, амам, масажи, третмани за лице и тело…

Комплекс ALL SEASONS Residence (www.aparthotelzlatibor.comго сочинуваат 5 модерно опремени вили со преку 60 апартмани, погодни за сместување од 2 – 4 лица…комплексот е опкружен со борова шума и е на само 100 м. од центарот на збиднувањата. Од пропратни објекти располага со фитнес центар.

НАПОМЕНА : За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 34 патници

  • Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи.

  • За ова патување не е потребен PCR тест.

  • Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во автобус од страна на организаторот.

  • Доколку дојде до непредвидена „виша сила“ за нереализирање на патувањето, поради новонастанати ситуации кои агенцијата не можела да ги предвиди, уплатените средства ќе бидат вратени на клиентот.

  • Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со општите услови за патување.